Arabacıalanı Mahallesi 54. Cadde, Cadde 54 İş Merkezi No: 3/F D: 404 Serdivan / Sakarya

Barınmanın Cankurtaranı Prefabrik Ev

24.01.2020
14.962
Barınmanın Cankurtaranı Prefabrik Ev

Barınmanın Cankurtaranı Prefabrik Ev

Türkiye’nin yakın tarihli büyük depremlerin ardından iyiden iyiye aşina olduğu prefabrik ev, pek çok afet sonrası çokça ülke için cankurtaran oldu. İnsanların evlerinden hatta kimi zaman vatanlarından olduğu durumlarda prefabrik yapılar acil barınma ihtiyacının çözümlenmesinde ana rolü üstlendi. Günümüzde sadece geçici ihtiyaçların çözümlenmesi amacı ile kullanılmıyorlar. Farklı düzenlemelerle arzulanan şekilde tasarlanabilen prefabrik evler, hem zaruri hem de keyfi ihtiyaçların karşılanmasına hizmet ediyor. Vadi Villa, müşterilerinin tüm arzularını göz önünde bulundurarak prefabrik evler inşa ediyor. Peki, sizin için bir hobi alanı, bir yuva, bir ofis ya da bir şantiye olabilen prefabrik yapılar bugüne nasıl geldi? Prefabrik yapının mazisinde bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Prefabrik Ev Nasıl Ortaya Çıktı?

Prefabrik ev için kelime olarak nasıl ortaya çıktığını soruyorsak Fransa’ya bakmamız gerekir. Prefabrik Fransızcadan gelme, önceden hazırlanıp birleştirilmiş anlamına gelen bir kelime. Biz kelime anlamından ziyade bir ihtiyaç olarak prefabriğin nasıl ortaya çıktığının peşindeyiz. Prefabrik evler, şimdilerde yoğun olarak kullanılan amacına binaen ortaya çıktılar. Yine o dönemdeki ilk amaçları acil barınma ihtiyaçlarını karşılamak ve yaraları sarmaktı. İnsan eliyle meydana getirilmiş en büyük afetlerden olan Birinci Dünya Savaşı sonrasında evsiz ve yurtsuz kalmış binlerce insanın acil barınma ihtiyacına çözüm olarak prefabrik evler ortaya çıktı. İlerleyen dönemlerde de barınma ihtiyacı ile ilgili karşılaşılan problemler, inşaat sektörünün giderek gelişmesi ile doğru orantılı olarak yeni inşa teknikleri ve hızlı çözümler geliştirildi. Bu bağlamda prefabrik ev de bu çözümdeki yerini sağlam bir şekilde aldı. Prefabrik yapılar evvela Amerika, o dönemde Sosyal Sovyetler Birliği olarak anılan Rusya ve Batı Avrupa’da kısmen daha yalın halleri ile inşa edilmeye ve kullanılmaya başlandı. Prefabrik yapıların avantajları keşfedildikçe tercihi ve kullanımı da arttı. Buna başlı olarak da gelişen teknolojinin tüm nimetlerinden bütün prefabrik yapılar istifade ettiler. Ülkemizde prefabrik denildiğinde akla ilk gelen konteyner tipi ön üretimli yapılardır. Genel olarak sistemlerinin tümü önceden imal edilen ve gerektiğinde fabrikada montajı yapılarak birleştirilen tüm yapılar prefabrik tanımlamasına girer.

Ülkemizde Prefabrik Ev

Ülkemizde özellikle büyük 1997 depremi ve sonrasında yaşanan tüm afetlerde prefabrik ev barınma ihtiyacının hızlı çözümü için kullanıldı. Prefabrik betonarme yapılar ülkemize çok daha önceleri girmiş olsa da bildiğimiz ve tanıdığımız anlamda prefabrik yapıların gelişimi yakın dönem içerisinde olmuştur. Prefabrik binaların gelişimi, çelik konstrüksiyon yapıların gelişimine de fayda sağlamıştır. Köken olarak bakıldığında her iki ürün de ön üretime tabi yapılardır. İlk olarak betonarme olarak ortaya çıkan prefabrik yapılar sonraları çelik konstrüksiyon sistemlerin gelişmesi ile birlikte çok daha sağlam, esnek ve pratik hale geldiler. Ülkemizin sıklıkla karşılaştığı mülteci akınlarında da prefabrik ev, çadırdan hemen sonraki aşamada kullanılan çözüm olmuştur. Vadi Villa gibi profesyonel üreticilerin elinde giderek gelişen ve değişen prefabrik ev, günümüzde sadece yara sarmak, acil barınma ihtiyacını karşılamak için kullanılmıyor. Geçici çözümlerin yanı sıra düşük maliyetli kaliteli çözümler için de prefabrik yapılar tercih edilebiliyor. Çelik konstrüksiyon yapılar ve betonarme yapılara göre prefabrik ev kısmen daha kısa ömürlü bir kullanım imkanı sunar. Tek dezavantaj olarak bu öne sürülse de sağladığı diğer avantajlar, bunun da üzerini örtmektedir. Özellikle, düşük maliyet, yüksek izolasyon kalitesi, tekrar konumlanabilme kabiliyeti ve farklı şekillerde tasarlanabilir oluşu ile prefabrik yapılar, günümüz modern inşaat sektörünün vazgeçilemez bir parçası. Prefabrik ev ve diğer tüm prefabrik ve çelik yapılarda kalite ile buluşmak için Vadi Villa ile iletişime geçebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: